Smartfony i tablety w rękach małego dziecka

Nowinki technologiczne to charakterystyczny symbol współczesnego życia, styczność z tabletami oraz smartfonami mają bowiem nawet bardzo małe dzieci. Z badań różnego typu wynika, że pokolenie chowane na tego typu urządzeniach jest dużo bardziej sfrustrowane, znerwicowane oraz ma ogromne problemy z kręgosłupem. Nie da się jednak ukryć, że przez ostatnie kilka lat to właśnie smartfony oraz tablety są jednymi z najbardziej popularnych prezentów dla dzieci. Okazuje się niestety, że nawet dzieci do trzeciego roku życia dostają takie prezenty, a nie powinny mieć w ogóle dostępu do tego typu urządzeń. Rodzice często wykorzystują je również, gdy chcą na przykład uspokoić swoje dziecko, obiecują bowiem, że w nagrodę kiedy przestanie płakać lub krzyczeć będzie mogło pograć na tablecie lub obejrzeć ulubioną bajkę. Gdy nie mają dla niego wolnego czasu urządzenia tego typu traktują jako zabawkę.
Pokolenie wychowywane w ten sposób charakteryzuje się nadmierną aktywnością, bez przerwy bowiem na ekranie przesuwają się obrazki, trzeba non stop gdzieś klikać i jest bardzo dużo różnych bodźców. Ich nadmiar niedostosowany jeszcze do wieku dziecka powoduje, że wyrastają one na osoby dużo bardziej nerwowe, mające problemy z budowaniem więzi i nie radzące sobie ze stresem. Tablet czy smartfon często zastępuje dziecku kontakt z mamą, tatą lub rówieśnikami na podwórku.

Przed nową technologią nie damy rady uciec, jednak nie wszystko co jest z nią związane jest niekorzystne. Dzięki urządzeniom nowej generacji możemy na przykład korzystać z ciekawych aplikacji, które pomagają naszym dzieciom w nauce. Pamiętajmy jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie dla małych dzieci, a dla starszych powinniśmy stosować ograniczenia czasowe, a przede wszystkim alternatywę. Kreatywność dziecka należy bowiem stymulować na różne sposoby.
Dając do zabawy tablet lub smartfon małym dzieciom musimy też się liczyć z innymi konsekwencjami. Może się bowiem zdarzyć, że upuści go lub zaleje i będziemy musieli szukać odpowiedniego miejsca do naprawy, serwis apple Wrocław może okazać się wtedy bardzo potrzebny.