Tapety ścienne a projektowanie wnętrz

Tapety marki Obsession w sypialni
Tapety marki Obsession

Dekoracyjne tapety ścienne odgrywają w urządzaniu wnętrz ogromną rolę. Przez architektów wnętrz są niezwykle chętnie wykorzystywane w rozmaitych projektach.

Możliwości aranżacyjne jakie niesie ze sobą zastosowanie tapet ściennych w urządzaniu wnętrz trudno jest przecenić. Tapety bowiem ze względu na nieograniczoną liczbę rozmaitych wzorów i deseni można wykorzystać w bardzo ciekawych, wysublimowanych aranżacjach. Znajdują zastosowanie nie tylko w domach prywatnych, ale są także chętnie wykorzystywane w rozmaitych obiektach użyteczności publicznej.

Tapety ścienne w hotelach
Zapewne zauważyłeś, że praktycznie zawsze w lepszych hotelach stosowane są tapety ścienne? Okazuje się bowiem, że tapeta znakomicie nadaje się do sprawienia wrażenia ekskluzywności we wnętrzach. Ale jest jeszcze pewna bardzo ważna kwestia praktyczna. Tapety obiektowe (bo tak nazywają się tapety ścienne mające zastosowanie w tego typu budynkach) są bardzo wytrzymałe na szorowanie, zmywanie. Dzięki temu łatwiej jest po prostu utrzymać w budynku elegancką czystość. Tapety tego typu są wykonane z bardzo odpornego tzw. twardego winylu. Dzięki temu można zaoszczędzić na remontach i malowaniu. W hotelach znakomicie sprawdzają się tapety z delikatnymi wzorami (zwłaszcza w tych hotelach z klasycznym wnętrzem) i neutralnymi kolorami (beże, brązy, szarości). Bardzo chętnie wykorzystywane są także tapety o strukturze naturalnego materiału, np. coś w rodzaju płótna.
Oczywiście każdy obiekt noclegowy ma swoje własne, charakterystyczne założenia dotyczące wrażenia, jakie ma wywoływać na gościach wnętrze. Różnorodność tapet ściennych umożliwia wykorzystanie ich w praktycznie każdej aranżacji.

Tapeta ścienna i salon

Tapeta ścienna w hotelu, źródło: https://innetapety.pl/

 

Tapety w domach prywatnych
W mieszkaniach prywatnych tapety ścienne również są bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów. Można stosować rozmaite rodzaje tapet ściennych, począwszy od tapet papierowych, a skończywszy na eleganckich i gustownych panelach dekoracyjnych. Zwłaszcza w pomieszczeniach o jakimś charakterystycznym przeznaczeniu, dobrze dobrana tapeta może odgrywać kluczową, ogromną rolę w aranżacji. Na przykład tapeta zastosowana w pokoju dziecięcym może przedstawiać rysunki nawiązujące do czegoś, co dziecko bardzo lubi. W przypadku chłopca, mogą to być rozmaite uliczki, samochodziki. Natomiast dziewczynce mogą się podobać motywy lalek, motylki czy kwiatki… Możliwości są naprawdę ogromne!

 

Tapeta ścienna marki As Creation

Tapeta ścienna marki As Creation

 

Ze względu na ogromne możliwości technologiczne w produkcji tapet, bez problemu mogą być one także wykorzystane przy urządzaniu kuchni lub nawet łazienki. Stosuje się wtedy po prostu tapety wodoodporne. Są to tapety wykonane z winylu lub z włókna szklanego. Dzięki temu w aranżacji łazienki można wprowadzić elementy roślinne, naturalne, które mogą nadać wnętrzu niezwykłego uroku. Można je wykorzystać tak, by komponowały się także z płytkami – ważne jest wtedy, aby dobrze były do siebie dobrane odcienie i wzory. Oczywiście najbardziej trwałe w kontakcie z wodą są zawsze płytki, więc tapetę ścienną można uwzględnić w tych miejscach, gdzie woda nie chlapie na ścianę.

Bardzo chętnie stosuje się we wnętrzarstwie także fototapety. Są to tapety ścienne, które prezentują zdjęcie. Fototapeta może mieć najrozmaitszy styl, w zależności od tego, co nam się podoba. Dla wielbicieli podróży, może to być ładne zdjęcie lasu, morza, gór czy łąk.