Sposób na czystą wodę w domu

W czasach, gdy ludzie mają coraz większą świadomość jakie znaczenie ma dla naszego organizmu ma zdrowe odżywianie i czysta woda, coraz więcej osób decyduje się zainstalować w swoim mieszkaniu jakieś systemy uzdatniania wody.

Dzbanek z filtrem

Ci, którzy nie mają wygórowanych wymagań, ale chcą pić czystą i smaczną wodę, mogą zakupić kuchenne filtry do wody mające formę dzbanka (klik). W porywie dzbanka jest umieszczony filtr węglowy, przez który przepuszcza się wodę nalewaną na przykład z kranu. Woda taka uchodzi za zdrowszą i smaczniejszą. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne w wielu gospodarstwach domowych. Należy jednak przypomnieć, że ci którzy posiadają tego typu filtry do wody i z nich korzystają powinni regularnie wymieniać wkład węglowy.

Filtry mechaniczne

Inne systemy uzdatniania wody mogą obejmować zainstalowanie filtra mechanicznego, na przykład sznurkowego w układzie zasilania. Takie filtry montuje się zazwyczaj na początku układu, za licznikiem wody. Stanowią one skuteczną barierę dla różnych zanieczyszczeń mechanicznych dostarczonych z sieci wodociągowej. Takie filtrowanie można uzupełnić przez urządzenie zmiękczające wodę.

Systemy odwróconej osmozy

Być może niektórym odwrócona osmoza kojarzy się głównie z filtrowaniem wody do celów akwarystycznych. Ale zyskuje ona coraz większą popularność w oczyszczaniu wody do celów spożywczych i higienicznych. System ten obejmuje zestaw wkładów oczyszczających różnymi metodami. Sercem całego układu jest membrana osmotyczna, która ma perforowaną strukturę. Otwory wykonane w membranie mają średnicę cząsteczki wody i nie przepuszczają zanieczyszczeń oraz bakterii. Większość filtrów osmotycznych jest dodatkowo wyposażonych w filtry mechaniczne i węglowe, które wstępnie oczyszczają wodę zanim dotrze ona do membrany. Część wody służy do wypłukiwania zanieczyszczeń z membrany i jest wypuszczana do ścieków. Po przejściu przez membranę, woda trafia do zbiornika, a stamtąd jest przepuszczana przez kolejny filtr węglowy oraz mineralizator wzbogacający wodę w składniki mineralne potrzebne dla zdrowia organizmu ludzkiego, dzięki czemu odwrócona osmoza zapewnia wodę najwyższej jakości i gotową do spożycia.