Spawarka dla profesjonalisty i amatora

Spawanie różnego rodzaju metali to coraz powszechniejsze zajęcie dla domowych majsterkowiczów. Bardzo często naprawiamy drobne sprzęty w naszym domu, dokonujemy montażu lub bieżącej konserwacji ogrodzeń, a także regenerujemy elementy wyposażenia samochodu. Popularność spawania na własną rękę ma też źródło w popularyzacji niedrogich spawarek domowych na szeroką skalę. Jakich wyborów dokonać? Jak wygląda wybór na rynku? O tym w dzisiejszym artykule.

Wybieramy metodę spawania

Większość domorosłych spawaczy nie posiada przeszkolenia i uprawnień do zawodowego wykonywania spoin za pomocą spawarki. Używamy ich w naszych domach również mocno okazjonalnie, więc przede wszystkim liczy się prostota obsługi i trwałość sprzętu. Dla osoby, która dopiero uczy się spawania i korzysta z niej wyłącznie do prac domowych, powinna zdecydować się na metodę MMA. To znana wszystkim metoda spawania elektrodą, która ulega stopieniu razem z materiałami łączonymi za jej pomocą. Spawanie innymi metodami jest o wiele bardziej kosztowne i wymaga więcej umiejętności od spawacza. Skoro już mamy wybraną metodę, warto pochylić się nad rodzajem spawarki.

Rodzaj spawarki

Na rynku występują dwa rodzaje spawarek do użytku domowego, są to inwertorowe i transformatorowe. Transformatorowe są nieco tańsze, jednak są o wiele bardziej podatne na spadki napięcia i w przypadku, kiedy nie mamy dedykowanej instalacji elektrycznej w naszym garażu, mogą się one nie sprawdzić. Ponadto nieco niższa jest także trwałość. Natomiast spawarki inwertorowe dzięki swojej konstrukcji są bardziej trwałe od transformatorowych. Delikatniej znoszą wahania napięcia, które są normalne podczas spawania elektrycznego. Dzięki popularyzacji tej technologii, ich ceny są naprawdę bardzo przystępne i niewiele wyższe niż spawarek transformatorowych.

Profesjonalista, czy amator?

Mimo tego, że spawarki inwertorowe od lat wykorzystywane są profesjonalnie w dużych zakładach związanych z maszynami i sprzętem, w domowym użytkowaniu również znajdą bardzo wiele zastosowań. Wysoka trwałość w przypadku okazjonalnego użytku domowego jest gwarancją tego, że sprzęt ten posłuży długie lata bez poważniejszych awarii. Dzięki stabilności można też osiągać równe spoiny od samego początku nauki.