Jakie filtry do wody stosować w domu?

Każdy z nas korzysta codziennie z wody. Jedni posiadają własną studnie, z której czerpią wodę, inni natomiast są podpięci do wodociągowej sieci. W przypadku tych drugich, woda płynąca przez rury wodociągowe powinna być stosownie przebadana, dzięki czemu można mieć pewność, że jest czysta. Niestety jednak badania wody dotyczą jedynie tej, która płynie w wodociągach. Nikt nie przeprowadza badań wody, która wypływa bezpośrednio z naszego kranu. Posiadacze swoich studni także powinni wykonać badania wody, która wypływa z kranu.

Woda z kranu może być zanieczyszczona

Woda zawierać w sobie może różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia człowieka i jego samopoczucie. Woda zawierać może różne drobnoustroje, które mogą wywoływać choroby. Dlatego ważne jest, żeby mieć pewność, iż użytkowana przez nas woda jest zdrowa. Jeżeli okaże się, że coś jest z nią nie tak, warto zastosować odpowiednie filtry do wody.

Jakie filtry są stosowane w domach?

W gospodarstwach domowych bardzo często spotyka się następujące filtry:

  • węglowe
  • zmiękczające wodę
  • wykorzystujące odwróconą osmozę
  • dzbanki filtrujące

Filtry węglowe

Są one często połączone z systemem filtrów sedymentacyjnych. Pozwalają na usuwanie zanieczyszczeń chemicznych, mechanicznych oraz mikrobiologicznych. Montowane są zarówno w kuchni, jak i w łazience. Usuwają chlor oraz poprawiają zapach smak i kolor wody.

Filtry Zmiękczające wodę

Zmiękczacz wody są najczęściej montowane centralnie w małych domach jednorodzinnych. Dobrze wpływają na urządzenia AGD. Niestety jednak nie usuwają z wody związków chemicznych ani organicznych. Montując zmiękczacz wody warto pomyśleć także o dodatkowym filtrze, który usunie wspomniane zanieczyszczenia.

Filtry wykorzystujące odwróconą osmozę

Odwrócona osmoza jest w stanie oczyścić wodę z każdego zanieczyszczenia. Jednak wiąże się z tym faktem jeden minus. Usuwając wszystko z wody, stanie się ona krystalicznie czysta. Co oznacza, że nie pozostaną w niej także substancje mineralne. Dlatego często przy oczyszczaniu wody odwróconą osmozą stosuje się mineralizatory.

Dzbanki filtrujące

Dzbanek filtrujący jest bardzo prostym rozwiązaniem, stosowanym w wielu domach. Dzbanek ma zamontowany filtr (często węglowy), który oczyszcza wodę wpadającą do środka. Zastosowanie tego urządzenia sprawi, że woda zostanie oczyszczona z chloru, zanieczyszczeń mechanicznych, a także poprawi się jej smak i zapach.