Prowadzenie spółki z o.o. – najczęstsze błędy

Spółka z o.o. to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Ma wiele zalet, a jedną z nich jest ograniczenie odpowiedzialności właścicieli spółki. Niestety wciąż jednak, wielu przedsiębiorców popełnia szereg błędów prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto jest zatem wiedzieć jakie to błędy, a w przyszłości samemu ich uniknąć.

Przelewy

Jednym z często pojawiających się błędów są przypadkowe przelewy na koncie spółki. Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorców, którzy przekształcili jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Prowadzą działalność jednoosobową nie ma konieczności posiadania firmowego konta. Do prowadzenie firmy przedsiębiorca może używać konta osobistego i dokonywać na nim operacji prywatnych i firmowych. W przypadku spółki z o.o. jest inaczej. Tu konieczne jest firmowe konto, a wszelkie operacje muszą dotyczyć tylko i wyłącznie prowadzenia biznesu i być właściwie udokumentowane.

Kapitał zakładowy

Rejestracja spółki z o.o. wymaga wniesienia kapitału zakładowego (czytaj więcej o rejestracji spółki). Z tych środków nie można jednak korzystać dowolnie. Niestety wielu przedsiębiorców w sposób nieprawidłowy dysponuje kapitałem zakładowym. Często kapitał zakładowy jest wykorzystywany do wypłacania wynagrodzeń wspólnikom. Jest to działanie nieprawidłowe. Kapitał zakładowy jest bowiem nienaruszalny.

Umowa z członkiem zarządu

Innym często popełnianym błędem jest nieprawidłowe podpisywanie umowy z członkiem zarządu. W samej takiej umowie nie ma nic złego. Problem pojawia się w momencie kiedy taką umowę członek zarządu zawarł sam ze sobą. W takim przypadku umowa taka może zostać zakwestionowana.

Jak nie popełniać błędów?

Aby być pewnym, że spółkę z o.o. prowadzi się w sposób prawidłowy najlepiej jest skorzystać z fachowej pomocy. Najlepszym rozwiązaniem będzie obsługa prawna. Profesjonalna i doświadczona kancelaria prawna może pomóc każdemu przedsiębiorcy w prawidłowym prowadzeniu spraw spółki z o.o.