Własna firma czy praca na etacie? Wybierz odpowiedzialnie!

Młodość, ambicje i wybory

Jesteś młodą, ambitną i energiczną osobą? Dopiero co skończyłeś szkołę, studia i zastanawiasz się co dalej? Dzięki temu artykułowi postaramy pomóc Ci wybrać twoją dalszą drogę życiową. Zapewne rozmyślałeś nad tym czy aplikować do jakiejś korporacji na etat czy założyć własną działalność gospodarczą. A zatem przestawimy Ci zestawienie plusów i minusów jednej i drugiej opcji twojej dalszej kariery zawodowej.

Praca na etacie ma swoje plusy

Zacznijmy od pracy na etat. Nie łatwo jest znaleźć coś godnego uwagi zaraz po skończonej szkole. Trzeba liczyć się z tym, że na jedno miejsce wpisuje się dużo kandydatów. Musisz się wyróżniać, być pewien, że to ta praca będzie dla Ciebie dobra. Aplikować możesz tak naprawdę wszędzie. Jeżeli wybierzesz pracę biurową, musisz liczyć się z kilkoma niedogodnościami. Pierwszą z nich jest ograniczona ilość dni wolnych w ciągu roku. Bowiem każdemu pracownikowi przysługuje tylko 20 wolnych dni w ciągu 12 miesięcy. Dla niektórych jest to wystarczająca liczba, dla innych to wciąż za mało. Jeżeli zdarzy się tak, że wszystkie dni z podstawowego urlopu zostaną wykorzystane istnieje jeszcze możliwość wolnego na żądanie. Jednak jest to nieco dla nas nieopłacalne, ponieważ robimy sobie zaległości, bo nasi współpracownicy nie zawsze chcą nam pomóc.

girl-1064658_1280

Pozytywnymi stronami w pracy na etacie są między innymi unormowany czas pracy. Dzięki ustalonym godzinom pracy, spokojnie możemy zaplanować sobie wspólny wieczór na mieście, bądź z rodziną. Po podjęciu zatrudnienia, pracodawcy mogą wysyłać Cię na kilkudniowe szkolenia podnoszące twoje kwalifikacji. Albowiem konkurencja na rynku jest bardzo duża i każdy dyrektor firmy chce, aby jego pracownicy osiągali jak najlepsze wyniki. Kolejnym plusem pracy na etacie jest stały zarobek. Minimalna pensja na początku twojej przygody z pracą musi trafić w twoje ręce. Z czasem, jeżeli pracodawca będzie widział, że twoja praca jest efektywna kwota twojego wynagrodzenia będzie wzrastać. Pensja pojawia się co miesiąc na twoim koncie, więc nie musisz się o nic martwić. W pracy twoim obowiązkiem jest wykonanie poleconych Ci zadań. Nie musisz dodatkowo zamartwiać się odprowadzaniem swojego ZUSu, ponieważ te sprawy są na głowie odpowiednio wyszkolonych pracowników.

Własna działalność to większa wolność

Skupmy się teraz na własnej działalności gospodarczej. Jak wiadomo, posiada ona plusy jak i minusy. Zacznijmy więc od pozytywów. Kierowanie firmą zależy tylko i wyłącznie od Ciebie samego. Nikomu nie jesteś podporządkowany, nie musisz spowiadać się z wykonanej pracy. Będąc szefem samym dla siebie, samodzielnie ustalasz swoje godziny pracy. Jeżeli masz pod sobą sprawdzony i wykwalifikowany personel, twoja obecność w firmie może być największą przyjemnością. Współpraca z takimi ludźmi jest dużą radością dla szefa. Ale musisz pamiętać, że sukces twojej firmy zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, bo to jak poprowadzisz swoją działalność jest bardzo ważne. Jeżeli będziesz doceniał i dbał o swoich pracowników twoje zyski będą rosły z miesiąca na miesiąc. Własna firma może być połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Jeśli od zawsze fascynowały Cię np. kwiaty, to nic innego nie pozostaje jak otwierać działalność z tym związaną.

praca-na-etacie-wlasny-biznes

Minusami własnej firmy mogą być koszty z jej założeniem. Bowiem na twojej głowie jest opłacanie w terminie czynszu za wynajmowany lokal, wypłata pensji dla pracowników oraz opłata ubezpieczeń. Jednak, gdy zatrudnisz profesjonalną księgową, twoje zmartwienia odejdą. Dużym minusem dla twojej firmy jest konkurencja. Każdy w danej branży chce być na szczycie, mieć jak najwięcej klientów. Konieczna wtedy jest dobra reklama, wymyślanie coraz to nowszych sposobów zachęcających klientów do korzystania z twoich usług. Dobrym posunięciem w tym kierunku będą też szkolenia dla pracowników, ponieważ im bardziej fachowa obsługa, tym więcej poleceń i zleceń będzie spływać od klientów.

Indywidualny wybór

Teraz więc odpowiedzmy sobie na pytanie w co bardziej zainwestować, w pracę na etacie czy we własną firmę. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ każdy kieruje się innymi wartościami i sposobem myślenia. Jeżeli nie chcesz być kontrolowany, wykonywać narzuconej pracy nie wahaj się i załóż własną firmę. Jeżeli wolisz pracę w ustalonych godzinach i stałą pensję wybierz pracę na etat.