Wady i zalety kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny – wady i zalety

Większości z nas w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że mieszkać powinno się samemu – bez rodziców, bez rodzeństwa… Nie mamy się jednak równocześnie co oszukiwać. Mało kogo z nas stać, by od razu kupić sobie mieszkanie lub wybudować dom. Zapewne mamy jakieś oszczędności, ale nie są one zawsze wystarczające. Mając jednak umowę o pracę często myślimy o kredycie hipotecznym. Rozmyślając na jego temat staramy się wypisać wszystkie „za” i „przeciw”. Faktycznie kredyt hipoteczny ma swoje wady i zalety.

Zalety kredytu

Zacznijmy może od tych pozytywnych stron. I tak należy wymienić tu wysokie kwoty kredytu. Nie musimy się martwić, że nie starczy nam na ukończenie domu, ponieważ jeśli wcześniej wszystko dobrze wyliczymy spokojnie możemy ubiegać się o kwoty, które są dla niektórych z nas nieosiągalne. Dzięki temu spokojnie możemy wybudować dom. Ale co z oprocentowaniem? To również możemy zaliczyć do plusów kredytu hipotecznego. W jego przypadku jest ono naprawdę niskie. Dlatego w żadnym razie nie powinniśmy porównywać ich do zwykłych kredytów czy pożyczek. Atutem jest oczywiście długi okres spłaty. Raty co prawda dla niektórych z nas nadal są wysokie, ale zauważmy przecież na jakie kwoty ubiegamy się o kredyt.

Wady kredytu

Jednak kredyt hipoteczny posiada także swoje wady. A są one zauważalne już na samym początku podczas ubiegania się o kredyt. Procedury są długie i niekiedy zawiłe dla większości kredytobiorców. Sami musimy przede wszystkim spełnić wiele wymagań. Następnie czeka nas mnóstwo dokumentów do wypełnienia. Dla niektórych wadą jest także możliwość utraty domu. W przypadku braku spłaty kredytu bank odbierze nam dom.  Do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często, ale niestety się zdarzają. Jak widać po powyższym tekście kredyt hipoteczny na zarówno swoje wady i zalety. Warto zwrócić uwagę, że niektóre minusy możemy zmienić na coś zupełnie neutralnego. Przez procedury nie musimy przechodzić sami, gdyż możemy skorzystać z usług doradców. Musimy także zrozumieć sam bank, który musi zabezpieczyć się w przypadku, kiedy nie będziemy spłacać kredytu. W końcu w grę wchodzą tu spore kwoty.