KLP – najlepszy serwis z opracowaniem lektur

Wesele streszczenie

Cały czas, Ministrowie starają się zwiększać poziom nauczania w szkołach. W zależności od rodzaju szkoły i wysokości klasy wymaga się od nas coraz więcej i więcej. Będąc na etapie szkoły podstawowej jest im dużo łatwiej. Maluchy uczone są podstawowych kwestii oraz zdobywają wiedzę praktyczną, którą w przyszłości będą mogły wykorzystać. Trzeba przebrnąć przez sześć klas. Poznają nowe osoby, z którymi nawiązać mogą przyjaźń na wiele lat. To właśnie w tym okresie nasze pociechy mogą cieszyć się otaczających ich światem. W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym widzi, że jego maluch usamodzielnia się i stara się radzić sobie sam. Po szkole podstawowej, następuje czas wejścia w gimnazjalną rzeczywistość. Jednak tutaj, dla wielu osób okazuje się być dużo ciężej niż poprzednio. Młodzież poznaje zupełnie nowe rzeczy, o których nigdy wcześniej nie słyszeli. Poznają nowych nauczycieli, nowych kolegów, jednak cały czas utrzymują kontakt ze znajomymi z poprzednich lat. Wiele przyjaciół zaplanowało sobie, że pójdą do jednej gimnazjalnej klasy. I tak też się dzieje. Dzięki temu, pierwsze dni w nowej szkole nie były, aż takie straszne. Po wdrożeniu się w to środowisko, zauważyć da się, że jeżeli będziemy mieli odpowiednie osoby przy swoim boku, zajdziemy daleko. Kiedy zaaklimatyzujemy się już na dobre, możemy zacząć walczyć o jak najwyższe oceny. W głównej mierze to one mają wpływ na naszą dalszą przyszłość i kolejną szkołę. Z pewnością, przychylnie będzie rozpatrywany udział w konkursach i olimpiadach naukowych.

Jeżeli czujemy się dobrze w jakiejś dziedzinie, możemy zdecydować się na to. Jest to bardzo korzystne. Im wyżej zajdziemy, tym ciekawsze nagrody otrzymamy. Przykładowo, za udział w konkursie historycznym możemy na koniec roku otrzymać ocenę bardzo dobrą. Wiadomo, że jeżeli będziemy posiadać wysokie oceny na koniec trzeciej klasy gimnazjum, to dostaniemy się z łatwością do liceum, czy technikum, takiego jak zawsze marzyliśmy. Kiedy nadejdzie już ten szczęśliwy moment i zostaną ogłoszone listy przyjętych uczniów do liceum, możemy odetchnąć z ulgą. Teraz zacznie się dla nas zupełnie nowy życie. Poznajemy zupełnie nowy świat. Stajemy się młodymi dorosłymi. Przed nami najważniejszy egzamin w życiu, jednak zanim do niego podejdziemy, będziemy musieli pokonał całe trzy licealne klasy. Nie będzie nam łatwo, ponieważ każdy nauczyciel będzie od nas wiele wymagał. Ze względu na profile klas, program nauczania został skomponowany tak, aby poszerzać naszą wiedzę w danym kierunku. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakiej dziedzinie czujemy się dobrze. Wielu z nas ma szczególne uzdolnienia matematyczne, dlatego też wybiera klasę o tym profilu, gdzie rozszerzona będzie matematyka, fizyka i informatyka. Jednak są też osoby, które zdecydowanie lepiej czują się w przedmiotach humanistycznych. W największym wymiarze godzin prowadzona będzie lekcja języka polskiego. Jego program nauczania jest bardzo bogaty, dzięki czemu mamy możliwość poznania wszystkich ciekawych lektur z różnych epok. Weźmy na warsztat Wesele, Stanisława Wyspiańskiego. Ten polski pisarz brał udział w 1900 roku w weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla. Został zainspirowany do napisania tego utworu zaledwie kilka tygodni później. Wesele postrzegane jest, jako próba krytycznej oceny współczesności, a także narodowych mitów. Niestety, ale naród nie był przygotowany na ciężką walkę, jednak Wyspiański z całego serca pragnął to odwzorować. Akcja utworu dzieje się w świetlicy wiejskiej chaty. W drugim pomieszczeniu, w najlepsze trwa wesele Rydla z Mikołajczykówną. Po całej chacie rozchodzą się dźwięki tanecznej muzyki i panujący na sali gwar. Wesele obywa się w listopadzie. Wydarzenia opisane w tej książce dzieją się w przeciągu kilku godzin. Wszystko zaczyna się przed północą, zaś kończy następnego dnia nad ranem.

Na serwisie klp zamieszczone jest wesele streszczenie. Specjalna mapa serwisu ułatwi Wam poruszanie się po stronie. Wesele to niezwykle symboliczna książka. W tekście niemalże wszędzie znajdziecie symboliczne postacie i rzeczy. Pod koniec pierwszego aktu młoda para przywołuje chochoła. Uchodzi on za twórcę urojeń. W trakcie wesela, na gości rzuca czar, który powoduje rozbudzenie skrytych w nich emocji. Chochoł nazywany także jest krzakiem bez życia otulonym słomom na zimę. Oznacza to, że wartości narodu są uśpione, jednak, kiedy wszystko budzi się do życia, rośnie także wiara w odzyskanie niepodległości. Teraz skupmy się na symbolicznych rzeczach. Za pierwszy przykład może posłużyć nam złoty róg. Postrzegany jest on, jako symbol walki narodowowyzwoleńczej. Swoją wartością ma zachęcić społeczeństwo do podniesienia się. Kolejna rzecz to czapka z piór. Jest symbolem przywiązania do rzeczy błahych i materialnych. Ma ostrzegać naród przez tym, aby nie przekładać rzeczy prywatnych nad państwowymi. Wesele to dramat, w którym pokazane zostało cierpienie narodu, brak możliwości walki o niego. Postanowiono wystawić go w teatrze. Sam Lucjan Rydel miał żal do Wyspiańskiego o to, w jaki sposób przedstawił postać jego żony. Jednak sztuka zyskała przychylność Włodzimierza Tetmajera, który był pod wrażeniem. Jeżeli po przeczytaniu tej lektury dalej masz problem z jej zrozumieniem, powinieneś odwiedzić serwis klp. Jesteśmy pewni, że znajdziesz wszystko to czego szukasz, a dodatkowo mapa serwisu Ci w tym pomoże. Dzięki temu zdasz maturę na wysokim poziomie. Gorąco zapraszamy do skorzystania z serwisu!