Cenisz w kuchni bakalie i przyprawy? Sklep internetowy ma ofertę dla Ciebie!

Herbata i kawa to napoje, które są znane na całym świecie.   Uwielbia się je nie tylko za walory smakowe,   ale również  za  mnóstwo  różnorodnych właściwości.   Zwykle preferujemy swoje ulubione rodzaje tych napojów i nie wyobrażamy sobie  dnia bez filiżanki któregoś z nich.
Wiedzę o parzeniu herbaty zgłębiano w Chinach już około 2700 roku p.n.e.   Podania głoszą, że chiński cesarz Shen Nong  pił ją  po raz pierwszy, gdy do jego filiżanki z  wrzątkiem wpadły  przypadkowo przyniesione przez wiatr liście krzewu herbacianego.  Po uzyskaniu ogromnej popularności w Chinach, uprawa herbaty rozprzestrzeniła się na cały kontynent azjatycki.


Plantacje herbaty zakłada się około 1000 m n.p.m.   w gorącym i wilgotnym klimacie.  Jedna roślina może plonować  nawet 20 lat.  Poza  niepodważalnymi walorami smakowymi,  herbata jest bogata w  składniki, które mają dobroczynny wpływ  na nasze zdrowie.  Herbata poprawia zdolności pamięciowe,  ma właściwości oczyszczające, pozytywnie wpływa na układ trawienny i rozjaśnia  wzrok. Herbata jest przede wszystkim bogatym źródłem garbników. Garbniki (zwane taninami) to substancje należące  do grupy polifenoli.  Wykazują one zdolność do trwałego wiązania się z białkami i  dobrze rozpuszczają się w wodzie. Mają właściwości ściągające, działają  korzystnie na układ  trawienny chroniąc błony śluzowe  jelit. Oddziałują także na układ nerwowy  zmniejszając świąd i pieczenie.  Są skuteczne  w walce ze szkodliwymi mikrobami jak np. Helicobacer phylori, odpowiedzialnymi za choroby wrzodowe żołądka, a także wirusami. Zawartość garbników w herbacie  jest zależna  od jej rodzaju.  Najbardziej znanym i powszechnie lubianym rodzajem herbaty jest herbata czarna. Uzyskuje się ją poprzez kilkugodzinną fermentację  i suszenie.Podczas  fermentacji listki puszczają sok, co sprzyja utlenianiu.  Część garbników zmienia się wtedy w związki aromatyczne. Wielu miłośników  zdobyła również  herbata zielona, a to za sprawą  jej właściwości wspomagających przemianę materii. Jej  lekko cierpki i orzeźwiający smak uzyskuje się tylko poprzez suszenie.  Nie poddaje się jej procesowi  fermentacji, jest zatem mniej aromatyczna niż herbata czarna, ale bardzo bogata w garbniki. Herbatę białą otrzymuje się z pączków i listków  ręcznie zbieranych wczesną wiosną. Poddaje się je jedynie procesowi suszenia.  Biała herbata  ma silne działanie oczyszczające, dzięki wysokiej zawartości polifenoli. Poza tym jest  niezwykle  ceniona za wyjątkowe walory smakowe. Herbatę czerwoną uzyskuje się poddając liście długiej fermentacji.
Aby napar z herbaty był jak najbogatszy w dobroczynne związki należy ją parzyć  przynajmniej przez 2 minuty. Sposób parzenia jest niezwykle istotny,  ponieważ pozwala uzyskać napój  o różnych  właściwościach. Jeśli będziemy  zaparzać herbatę krócej niż 3 minuty, uzyskamy działanie pobudzające, jeśli dłużej niż 5 minut – napój uzyska właściwości uspokajające.
Kawa cieszy się na świecie taką samą  popularnością jak herbata.  Bogata w kofeinę  ma działanie pobudzające,  dodaje energii i polepsza sprawność psychiczną. Kolebką kawy jest Etiopia,  a do Europy trafiła w XVI wieku. Początkowo sprzedawano ją  w aptekach, gdyż uważana była  za lek na wiele schorzeń. W Polsce pojawiła się w 1683 roku. Kawowiec  to wiecznie zielony krzew, rosnący  głównie w Afryce. Kawę otrzymuje się z palonych i mielonych ziaren kawowca.  Kawa wzbudza wiele kontrowersji,  ponieważ nie da się jej zaliczyć do zdrowej żywności.   Wciąż prowadzone są badania naukowe, mające określić jej właściwości.  Dotychczas  wykazano, że składniki w niej zawarte mogą  przeciwdziałać chorobom nowotworowym. Należy pamiętać, że częste jej spożywanie wypłukuje z organizmu magnez, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.  Do pozytywnych właściwości kawy niewątpliwie należy chwilowe podniesienie IQ oraz poprawa pamięci krótkotrwałej.  Poprawia koncentrację, dotlenia organizm, ma pozytywny wpływ  na trawienie i krążenie. Przyspiesza  metabolizm, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby i jelita, na cukrzycę typu 2, chorobę Parkinsona. Ma  działanie antyoksydacyjne. Negatywne skutki picia kawy wiążą się z kofeiną.  Zbyt duża ilość kawy powoduje  rozdrażnienie i utrudnia zasypianie. Zaleca się picie do 500 mg kawy dziennie. To równowartość mniej więcej 3 filiżanek. Taka dawka  nie jest szkodliwa dla organizmu.
Dobrą  alternatywą dla kawy i herbaty  może być yerba mate. Napój ten  przyrządzany jest  z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to wiecznie zielone drzewo, które w stanie dzikim  występuje na terenie  Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Jest tam uprawiane i eksportowane  na cały świat.  Trzeba wiedzieć, że yerba mate nie jest herbatą. Pozyskuje się ją z zupełnie innej rośliny!
Proces przygotowania naparu jest zupełnie  inny niż napojów znanych nam na co dzień.  Do naczynia sypie  się 3/4 objętości suszu. Pije się ją przez rurkę zakończoną sitkiem  zwaną bombilla. Każdą porcję można zaparzać  nawet 7 razy. Yerba mate  charakteryzuje się bardzo gorzkim smakiem, a zwłaszcza porcja zaparzana  pierwszy raz. Do jej charakterystycznego  smaku trzeba się przyzwyczaić.  Opłaca się jednak wysilić kubki smakowe, gdyż jest prawdziwą  skarbnicą wartości odżywczych. Poza właściwościami pobudzającymi,  świetnie  oczyszcza organizm,  stabilizuje  ciśnienie, zmniejsza objawy zmęczenia,  przyspiesza  przemianę materii,  wygładza  skórę oraz zwiększa odporność.  Zawiera mnóstwo dobroczynnych związków  chemicznych, witamin,  mikro-  i makroelementów.  Nieczęsto się zdarza,   aby wszystkie te składniki były obecne w jednej porcji pożywienia. Yerba mate jest doskonałym źródłem ich wszystkich.


Obojętnie  czy jest się smakoszem kawy, herbaty czy yerba mate,  niezwykle trudno jest  zdobyć  produkty oryginalne, aromatyczne o wysokich standardach produkcji.  Jednym z niewielu miejsc, gdzie są dostępne,  jest sklep internetowy skworcu.com.pl. Można tam zakupić nie tylko kawy i herbaty najwyższej jakości, ale również bakalie i przyprawy. Sklep internetowy  w swojej ofercie posiada również  różnorodne mieszanki przypraw, miody, syropy oraz pojemniki do ich właściwego przechowywania. Wszystkie oferowane produkty spełniają bardzo wysokie standardy i na pewno  sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających  entuzjastów.