Poddaj się terapii i pokonaj uzależnienie

Problem uzależnień jest we współczesnym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się od mnóstwa rzeczy zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykamy jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, gier, seksu i jedzenia. Chociaż obiekty, od których się uzależniamy są bardzo różnorodne wszystkie uzależnienia odznaczają się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez długi czas nie są w stanie przyznać, że mają poważny problem.


Specyfikę uzależnienia rozumieją tylko inni uzależnieni, a osobom stojącym z boku trudno pojąć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na żadne konstruktywne działanie. I nie chodzi tu do końca o alkohol, hazard czy papierosy. Pierwszym objawem uzależnienia jest przejmujące poczucie pustki, którą próbujemy za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej pochłania całą naszą uwagę i jeśli choć na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, akoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy mogli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ukojenie, euforię i błogostan, i zależnie od rodzaju uzależnienia trwa to dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się normalnymi czynnościami, jednak trwa to do momentu, w którym myśli niezależnie od woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Skupienie i równowaga znikają, a myśli zaczyna wypełniać tylko obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg wcześniej czy później zaczyna zakłócać zwyczajny tryb życia. Przykładowo osoba uzależniona od nikotyny nie pojawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas zapalić papierosa jak kino, teatr, opera itp. Tym samym rezygnuje z wielu przyjemności na rzecz zaspokojenia swojego nałogu.
Nałóg staje się istotniejszy niż wszystko dokoła, odbiera możliwość decydowania o sobie, choć osobom uzależnionym przeważnie wydaje się, że to one mają kontrolę. Wciąż powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają tych słów w czyn. W chwili, gdy osoba tkwiąca w uzależnieniu zrozumie, że to już nie jest jej wybór, i że straciła kontrolę nad swoim życiem, może ona zacząć proces wychodzenia z nałogu. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać wiele lat.
W naszym kraju na chwilę obecną istnieje około 100 ośrodków terapii uzależnień. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, szczególnie zasługującym na uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, znajdujący się w Nowym Sączu na malowniczym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień został zbudowany w cichej i spokojnej okolicy, z daleka od zgiełku i hałasu. Otacza go duży ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille.

Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery pozwalające na zwiedzanie okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią terapeuci, którzy odznaczają się wyjątkową empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla wielu pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdej osoby podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym maksimum poufności i anonimowości. Wszyscy terapeuci dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najkorzystniejsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc komuś bliskiemu bądź czujesz, że sam masz problem, bo nałóg przejął kontrolę nad Twoim życiem nie wahaj się i dajsobie szansę na szczęście. Każdy przecież zasługuje na to, aby być panem swojego życia.