Odzyskiwanie danych z RAID 0

Wielu użytkowników sprzętu komputerowego kojarzy macierze RAID głównie z bezpieczeństwem danych zapisanych na dysku. Jest to niewątpliwie prawdą, a przykładem takiej macierzy, posiadającej przede wszystkim funkcję zabezpieczającą zawartość dysku przed utratą jest RAID 1. Niewielu przeciętnych użytkowników wie jednak, że macierze RAID są w stanie przyspieszyć działanie systemu operacyjnego naszego komputera. Dobrym przykładem takiej macierzy jest tutaj RAID 0, która zapisywane dane dzieli na fragmenty i zapisuje je na przemian na swoich dyskach. Zarządzanie zapisanymi danymi nie ulega zmianie, ponieważ tradycyjny dysk także dzieli dane na różnej wielkości porozrzucane fragmenty, choć są one widoczne jako pojedynczy plik. W macierzy RAID 0 dane dzielone są na równej wielkości części. Takie podzielenie danych sprawia, że dysk nie zapisuje ich po kolei, ale robi to jednocześnie, co znacznie skraca czas całkowitego zapisu. Podobnie dzieje się, gdy chcemy zapisane dane odczytać.

odzyskiwanie danych z raid 0

 

Niestety macierz RAID 0 ma pewną wadę, ponieważ wraz ze wzrostem szybkości maleje bezpieczeństwo danych. Jeśli jeden z dysków ulegnie uszkodzeniu, odczytanie danych nie będzie możliwe. W takim przypadku należy wezwać firmę trudniącą się odzyskiwaniem danych. Odzyskiwanie danych z RAID 0 we własnym zakresie niestety zwykle kończy się niepowodzeniem. Godną polecenia firmą, która od wielu lat działa w tej branży jest MEGASERWIS z Warszawy. Specjalizuje się ona w odzyskiwaniu danych z różnego rodzaju dysków i urządzeń, ciesząc się bardzo dobrą opinią wśród klientów, którzy korzystali z jej usług. Jeśli więc któryś z dysków macierzy ulegnie uszkodzeniu poprośmy o pomoc sprawdzoną firmę, Nie ryzykujmy bezpowrotnej utraty danych i uszkodzenia pozostałych dysków.

Powyższą wadę macierzy RAID 0 rekompensuje jednak ogromna zaleta jaką jest duża pojemność, która jest równa sumie pojemności wszystkich dysków, w przypadku, gdy są one takie same. W przypadku, gdy dyski mają różną pojemność – pojemność całkowita to pojemność najmniejszego z dysków pomnożona przez ilość dysków.

RAID 0 to prosta macierz przeznaczona dla użytkowników, którzy szybkość zapisu i odczytu danych przedkładają nad ich bezpieczeństwo. Powinni oni mieć świadomość, że ważne dokumenty i inne pliki przedstawiające dla użytkowników dużą wartość nie powinny być na macierzy RAID 0 przechowywane.