Własna firma czy praca na etacie?

Mnóstwo osób nie wyobraża sobie porzucenia pracy na etacie dla prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wolą oni stabilizację, jaką daje etat od ryzyka i niepewności związanych  z własną firmą. Rzeczywiście własna firma nie jest dla wszystkich. Praca na własny rachunek wymaga niestety wielu poświęceń i wyrzeczeń, o których przy pracy na etacie nie ma mowy.

Są jednak  tacy, którzy sądzą, że własna działalność pozwoli im robić to, co lubią i da im szczęście, jednak rzadko tak bywa. Nikt nie bierze bowiem pod uwagę tego, że osoba samozatrudniona nie do końca jest swoim własnym szefem , bo tak naprawdę jest nim każdy klient, któremu świadczy się usługę lub sprzedaje towary.  Dodatkowo osoba prowadząca firmę sama musi mierzyć się z całym zapleczem formalności i obowiązków związanych z posiadaniem własnego biznesu.  Mitem jest, że własna firma pozwala robić wyłącznie to, co się lubi. Niestety czar pryska, gdy przychodzi napisać biznes plan, złożyć wnioski o dotacje i kredyty, prowadzić księgowość, liczyć podatki, płacić wynagrodzenia itd. Prowadzenie firmy to zadanie dla osób wszechstronnych , chcących zajmować się także tymi rzeczami, których nie lubią. Ponadto nie dość, że własna działalność to praca 24 godziny na dobę, to na dodatek  dochód w pierwszych miesiącach zazwyczaj wypada blado przy etatowej pensji.  Nawet przy niezłych przychodach niemal połowę zarobionych przez nas pieniędzy musimy oddać Urzędowi Skarbowemu i ZUS-owi.

własna firma

Może się więc wydawać, że posiadanie własnej firmy ma same wady, ale jeśli firmę zakłada osoba świadoma obowiązków i zorientowana w biznesie, będzie ona widziała w tym wiele zalet. Choć wiąże się to z odpowiedzialnością, która dla wielu wydaje się być przytłaczająca, to świadomość, że pracujemy dla siebie i na siebie bywa bardzo mobilizująca i motywująca. Ponadto odpowiedzialność jaka ciąży na przedsiębiorcy kształtuje charakter, uczy samodzielności i wyciągania właściwych wniosków.  To niebywała zaleta i prawdziwa szkoła życia. Dodatkowo pracując na własne konto można dostosować rytm pracy do własnego zegara biologicznego. Jedni wola przesiadywać do późnej nocy, inni wstają wcześniej aby szybciej wywiązać się z obowiązków i mieć wolne popołudnie.  Gdy mamy lepsze samopoczucie możemy wykonać pracę na kilka dni do przodu, gdy mamy gorszy dzień możemy zrobić tylko najważniejsze rzeczy lub zrobić sobie wolne. Na etacie nie ma takiej możliwości.

Wiadomo, ze pracując dla siebie musimy pracować więcej niż na etacie, ale poszukując nowych klientów zwiększamy także swoje zarobki poprzez zwiększanie ilości źródeł przychodu. Ponadto firma daje nam możliwości nieograniczonego rozwoju i nieograniczonych zarobków, w przeciwieństwie do etatu, na którym ścieżka awansu kiedyś się kończy.