Czym powinno się odznaczać dobre biuro rachunkowe?

Jeśli posiadasz niewielką firmę, bądź po prostu prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to zapewne wiesz, że znaleźć niedrogie, a dobre biuro księgowe to nie łatwa sprawa. Podpowiadamy jak znaleźć dobrą księgową.

Na wstępie warto zaznaczyć, że znalezienie odpowiedniej księgowej będzie zależeć przede wszystkim od wielkości naszego przedsiębiorstwa, którego rachunkowość pragniemy zlecać zewnętrznej firmie. Jeśli zależy nam po prostu na cyklicznym rozliczaniu podatków, oraz wpłacaniu odpowiednich zaliczek, to zapewne wystarczyć może nawet niewielka kancelaria rachunkowa – a nawet pojedyncza księgowa świadcząca usługi outsorcingu.

Księgowa w małej firmie

W każdym mieście w Polsce bez problemu znajdziemy firmy, które chętnie za niewielką opłatą poprowadzą dla nas księgowość. Przy rozpoczęciu współpracy warto postarać się, by spisywana umowa uwzględniała jakąkolwiek odpowiedzialność księgowego za jakość prowadzonych zapisków. Chodzi o to, by pracownicy lokalnego Urzędu Skarbowego wiedzieli, kto dokonuje w twojej firmie działań księgowych. Takie osoby najczęściej się znają, dlatego Urzędnicy, którzy znają się z księgową, mogą nawet podświadomie rzadziej dokonywać kontroli finansowej w firmach, które zatrudniają w/w biuro rachunkowe.

księgowy w pracy

Typowy księgowy przy pracy

Szukając takiej osoby, która poprowadzi księgowość w naszej firmie warto też niewątpliwie pamiętać, że nie koniecznie musi to być biuro działająca bezpośrednio w naszej okolicy. W ostatnich latach kładzie się nacisk na upraszczanie procedur związanych ze składaniem zeznań podatkowych i innych czynności przed Urzędami Skarbowymi. Dlatego bardzo często właściciel firmy nawet nie musi się fizycznie widywać z zatrudnionym przez siebie biurem rachunkowym.

Księgowość w firmach zatrudniających pracowników

Jeśli drogi czytelniku jesteś właścicielem większej firmy i decydujesz się na outsourcing usług księgowych, zwróć proszę uwagę nie tyle na sam fakt prawidłowości w prowadzeniu czynności rachunkowych, lecz także na sprawy związane z ewentualną optymalizacją podatków. Zatrudnienie księgowego, który nie tylko przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty, ale także od czasu do czasu z własnej inicjatywy podpowie co można by poprawić w firmie, by zmniejszyć wysokość odprowadzanych podatków (oczywiście w zakresie obowiązujących przepisów) może być wręcz na wagę złota!

Wynajmując biuro rachunkowe warto wiedzieć, że od roku 2014, gdy w życie weszła ustawa o rachunkowości, która uwolniła wiele zawodów, w tym także biura rachunkowe od posiadania odpowiedniej licencji, certyfikatu wydawanego przez Ministra Finansów. To właśnie dzięki temu na rynku usług finansowych w Polsce pojawiło się wiele nowych kancelarii rachunkowych. Efektem tego jest większa konkurencyjność w branży, co dla nas jako zleceniodawców outsourcowych usług księgowych jest oczywiście ogromnym autem! Choć oczywiście biura mogące się poszczycić posiadaniem w/w certyfikatu na pewno mogą się cieszyć większym zaufaniem z racji potwierdzonych państwowo kwalifikacji.

Artykuł powstał przy współpracy z biurem rachunkowym Everte http://biuroeverte.pl/ .