Budowa domu krok po kroku

Projekt domu Reksio

Budowa domu jest marzeniem wielu rodzin. Należy jednakże pamiętać, iż mechanizm tworzenia budynku nie zaczyna się od położenia pierwszej cegły. Ważną funkcję spełniają prace wstępne. To one odpowiadają za to, jak przebiega cały mechanizm budowlany.

Etap pierwszy – dobór działki
Nie ma sensu projektować domu, gdy nie wiemy, gdzie go postawić. Najistotniejszym elementem branym pod uwagę winna być lokalizacja, jednak nie jedynie w zakresie dostępności transportowej, natomiast przede wszystkim pod kątem dostępności mediów (gaz, woda, prąd). Ich obecność zdecydowanie uprości mechanizm przystosowywania działki, co pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Dodatkowo, gdy na działce nie będzie prądu i wody, nadzór budowlany na pewno nie wyda zezwolenia na budowę domu mieszkalnego.

Etap drugi – papierkowa robota
Jest to najistotniejszy element przygotowań pod budowę. Po pierwsze, nim zakupimy działkę, sprawdźmy jej status w planie zagospodarowania przestrzennego konkretnej miejscowości czy gminy. Należałoby się upewnić, czy nie wybudujemy domu na placach zalewowych czy czy budowa w ogóle nie zostanie wstrzymana ze względu na status nabytego terenu. Obowiązkowo trzeba się postarać o wgląd w księgi wieczyste.

Faza trzecia – do roboty!
Po zakończeniu przedstawionych powyżej etapów formalnych, można rozpocząć realizację planu budowy. Pytanie brzmi: w jaki sposób chcemy ją realizować? Wyboru za dużego nie ma: zatrudniamy firmę czy budujemy sami (tzw. systemem gospodarskim). Teraz należałoby przemyśleć, jaką z opcji lepiej dobrać.

Gdy decydujemy się na współpracę z firmą budowlaną, musimy mieć na uwadze to, iż nigdy nie wolno składać zamówień na ostatnią chwilę. Przedsiębiorstwa tego rodzaju nie są z gatunku tych „na telefon”. Trzeba będzie liczyć się z tym, iż staniemy przed potrzebą grzecznego ustawienia się w kolejce oraz czekania na wolny termin, co może potrwać parę tygodni, i chociażby miesięcy. Więc należałoby wcześniej „zaklepać” pasujący nas\ termin. Obowiązkowo trzeba pamiętać o otrzymaniu od firmy planu prac.

Dom jednorodzinny

Dom jednorodzinny, źródło: http://projekt-od-autora.pl/

Budować można też samemu, tzw. systemem gospodarskim. Wówczas możemy budować dom chociażby w pojedynkę. Jest jednakże parę spraw nie do przeskoczenia. Przede wszystkim, sami nie wykonamy wszystkich robót. Za każdym razem będziemy musieli zapłacić oraz czekać na profesjonalistę. Dodatkowo jedna osoba na placu budowy może robić najwyżej jedną czynność jednocześnie. Z innej strony mamy gwarancję, iż nie zostaniemy oszukani przez niewydolną finansowo spółkę, jednakże takie przypadki zdarzają się coraz rzadziej.