Jaki kocioł elektryczny do łazienki najlepszy? Sposób działania i zalety kotłów

Ogrzewanie elektryczne to coraz częściej wybierane rozwiązanie wśród wielu ludzi. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ogrzewanie energią elektryczną nie powoduje emisji żadnych szkodliwych płynów, spalin, czy gazów. Jest to również bezpieczne rozwiązanie, które niweluje zagrożenie związane z zaczadzeniem, czy pożarem.

Kotły elektryczne do łazienki – czy warto?

Łazienka to pomieszczenie, w którym odpowiednia temperatura powietrza jest niezwykle ważna. Jest to miejsce, w którym zażywa się gorących lub zimnych kąpieli w zależności od ochoty i pory roku. To właśnie dlatego komfort cieplny w tym miejscu jest bardzo istotny. Jak go zapewnić? W ostatnim czasie jednym z popularniejszych rozwiązań są kotły elektryczne, które zyskały naprawdę spore grono zwolenników. Do głównych zalet kotłów zalicza się:

 • wysoką sprawność urządzenia, które jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość ciepła nawet w mroźne dni,
 • prosty montaż, który nie wymaga wprowadzania zbyt wiele zmian w pomieszczeniu,
 • atrakcyjną cenę, która w porównaniu do alternatywnych źródeł ogrzewania może kusić,
 • wygodę w użyciu, gdyż kotły takie nie wymagają usuwania popiołu, czy dokładania opału. Wszystko ustawia się za pomocą niezbyt skomplikowanego układu sterującego, a sam kocioł jest w bardzo dużym stopniu zautomatyzowany,
 • wysokie bezpieczeństwo – ze względu na zastosowanie najnowocześniejszych technologii kotły elektryczne są praktycznie bezawaryjne, a ich ewentualna naprawa jest stosunkowo tania,
 • estetykę – kotły elektryczne to niewielkich rozmiarów urządzenia, które bezproblemu można pomieścić praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Jak działa kocioł elektryczny?

Kotły elektryczne są o tyle uniwersalne, że mogą być traktowane nawet jako urządzenie tymczasowy, które może współpracować z innymi źródłami ciepła. Dzieje się to za sprawą ich małego rozmiaru i łatwej instalacji. Kotły elektryczne służą do zasilania wodnych instalacji centralnego ogrzewania. Źródłem ciepła jest w nich grzałka, czyli metalowy drut oporowy ze specjalną osłoną, która zabezpiecza ją przed kontaktem z wodą. W zależności od mocy kotła może mieć on jedną lub kilka grzałek. Kocioł jest zaprojektowany tak, aby jego moc była dopasowana do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, dlatego charakteryzuje się on naprawdę wysoką skutecznością. W nowoczesnych kotłach elektrycznych dostępna jest również funkcja programatora czasowego, który pozwala ustawić czas pracy kotła i jego moc dla danej pory dnia.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kotła do łazienki?

Wybierając kocioł elektryczny, należy kierować się kilkoma kluczowymi kryteriami, które mogą ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji. Przede wszystkim zwróć uwagę na:

 • powierzchnię obszaru, który chcesz ogrzać,
 • wentylację pomieszczenia,
 • zdolność do przetrzymywania ciepła przez budynek,
 • formę izolacji budynku,
 • moc kotła, która powinna być dopasowana do potrzeb domownika.

Warto również wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje kotłów elektrycznych, a są to kotły:

 • jednofunkcyjne – służą one do ogrzewania wody, która zostaje rozprowadzana po instalacjach grzewczych,
 • dwufunkcyjne – są one w stanie ogrzać nie tylko pomieszczenia, ale również zapewnić ciepłą wodę użytkową.