Jak sprowadzić ciało zmarłego z zagranicy?

sprowadzanie zwłok z zagranicy

Sprowadzanie ciała zmarłego z zagranicy, wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się początkowo wydawać. Musimy bowiem wiedzieć, że nie każdy może złożyć wniosek o przetransportowanie ciała do ojczyzny. Sprowadzanie zwłok z zagranicy wymaga przestrzegania wielu procedur a także dopełnienia wszelkich formalności. Ponadto, nie każda osoba bliska dla zmarłej może o transport ciała z zagranicy wystąpić. Co jeszcze warto wiedzieć na temat sprowadzenia ciała do ojczyzny?

Złożenie wniosku o wydanie ciała – od tego zacznij

Musimy pamiętać, że podstawą, jeśli chodzi o wydanie ciała zmarłego w sytuacji, kiedy jego zgon nastąpił poza granicami ojczyzny, wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. Należy złożyć go w urzędzie miasta właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. W formularzu, który składamy aby zwłoki zmarłego mogły zostać przetransportowane do kraju, musimy zawrzeć informacje oraz dane personalne dotyczące nie tylko nas, ale też i zmarłego. Oczywiście nie można zapominać o akcie zgonu, który także będzie niezbędny do zorganizowania transportu. To jednak nie wszystko. 

Jak długo czeka się na transport ciała z zagranicy?

Nie jest tak, że transport zwłok odbywa się od razu po złożeniu wniosku. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, jaka była przyczyna zgonu. W sytuacji, kiedy mówimy o śmierci z przyczyn naturalnych – cała procedura sprowadzenia zwłok do kraju nie powinna zająć więcej, niż tydzień. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, kiedy mówimy o śmierci, która została wywołana przy udziale osób trzecich. Wówczas na transport zwłok czekamy znacznie dłużej, a czas jest zależny od pracy prokuratora, koronera oraz policji, która będzie badać przyczyny śmierci danej osoby. 

Gdzie umieszczane są zwłoki po przywiezieniu do ojczyzny?

Ciało osoby zmarłej jest transportowane bezpośrednio do domu przedpogrzebowego lub zakładu medycyny sądowej. Nie jest możliwe to, aby miejscem docelowym transportu zwłok był dom rodzinny zmarłego. Jeśli nie ma możliwości umieszczenia zwłok w domu przedpogrzebowym lub zakładzie medycy sądowej, ciało zmarłego jest transportowane do kostnicy znajdującej się najbliżej miejsca pochówku zmarłego.