Dokumenty niezbędne do założenia firmy w Niemczech – co trzeba o nich wiedzieć?

Firma w Niemczech

Zakładanie firmy w Niemczech wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.  Należy bowiem pamiętać, że aby założyć firmę w Niemczech, niezbędne jest dopełnienie wielu formalności.  Firma w Niemczech, to bardzo dobry pomysł – przede wszystkim  ze względu na znaczące zmniejszenie się kosztów prowadzenia takiej działalności.  Od czego jednak należy zacząć, kiedy planujemy założyć firmę w Niemczech? Na co, w sposób szczególny, powinniśmy zwrócić w tym aspekcie uwagę? Na te, jak również i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym niniejszym artykule.

Zakładanie firmy w Niemczech – od czego zacząć?

Według najnowszych danych, które prowadzi Ambasada Polski w Berlinie, każdego roku w Niemczech zakładanych jest blisko 170 polskich firm. W dużej mierze są to działalności jednoosobowe. Założenie tak zwanej gewerby, jest w gruncie rzeczy bardzo proste. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby dokładnie dopełnić wszelkich formalności i dostarczyć do wskazanych instytucji wymagane dokumenty, które pozwolą nam na legalne prowadzenie własnej działalności w Niemczech. 

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia własnej działalności w Niemczech?

Oczywiście podstawą, jeśli chodzi o założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech, jest dostarczenie kserokopii dowodu osobistego lub paszportu. Kserokopia musi być wykonana z dwóch stron. Niezwykle często jest także wymagane potwierdzenie zameldowania na terenie Niemiec. Nie można też założyć własnej działalności gospodarczej w Niemczech, jeśli nie mamy do tego upoważnienia bądź pełnomocnictwa.  Równie istotne jest wskazanie adresu pod którym będziemy prowadzić naszą działalność gospodarczą –  taki wymóg należy także spełnić, kiedy zakładamy działalność gospodarczą w Polsce. Czasami może się okazać także niezbędne dostarczenie zaświadczenia o niekaralności, zaświadczenia o potencjalnym zabezpieczeniu finansowym czy dokumentu, który potwierdza, że nie zalegamy z płatnością podatków na terenie Niemiec jak i Polski. Wszystkie opisane wyżej dokumenty należy zanieść do instytucji o nazwie Gewerbeamt. Z reguły Gewerbeamt znajduje się w urzędzie miasta.