Kolonoskopia – co warto na ten temat wiedzieć?

kolonoskopia

Kolonoskopia nie jest przyjemnym zabiegiem. Bardzo często jednak jego wykonanie pozwala uniknąć różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Badanie, którym jest kolonoskopia, wykonywane jest bardzo konkretnych przypadkach i jego cel również jest bardzo sprecyzowany. Kiedy zatem warto zdecydować się na wykonanie kolonoskopii?  Przed jakimi chorobami to badanie jest w stanie nas ochronić? Na te, jak również i na wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w naszym niniejszym artykule.

Co to jest kolonoskopia?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia tego, w jakim celu wykonywana jest kolonoskopia, warto dowiedzieć się, czym właściwie to badanie jest i na czym ono polega. Najprościej rzecz ujmując, kolonoskopia jest badaniem, które wykonuje lekarz o specjalizacji gastroenterolog. Polega ono na wprowadzeniu przez odbyt do światła jelita grubego cienkiego aparatu, który zakończony jest kamerą. Dzięki temu, możliwe jest sprawdzenie, czy w naszym jelicie grubym nie znajdują się niepożądane zmiany. Sama obserwacja zmian, które zachodzą w jelicie grubym, to nie jedyne zadanie kolonoskopii. Za jej pomocą możliwe jest także usunięcie różnego rodzaju polipów, które występują w jelicie grubym. Można również za pomocą kolonoskopii pobrać fragmenty ściany jelita, które następnie przekazywane są do badania histopatologicznego. Samo badanie trwa z reguły około pół godziny, a czasem nawet godzinę.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Pacjent, który ma mieć wykonaną kolonoskopię, powinien być przede wszystkim na czczo. Zaleca się, aby przynajmniej dzień wcześniej nie spożywać jedzenia w formie naturalnej, a jedynie w formie płynów. Właśnie z tego względu, bardzo często pacjenci dzień wcześniej spożywają duże ilości wody, jak również pożywienia w formie płynnej. Mogą być to najróżniejszego rodzaju kisiele, zupy, czy inne płynne pokarmy. Dokładną specyfikację  posiłków, które możemy spożywać przed naszym badaniem, wskaże nam z pewnością lekarz. Należy się do niej bezwzględnie zastosować. W przeciwnym wypadku, badanie może nie zostać przeprowadzone.

Więcej dowiesz się na: https://republikawiedzy.pl