Ile kosztuje pompa ciepła i czy to się opłaca?

pompy ciepła z montażem Śląsk

Coraz częściej spotykamy się z określeniem, które zakłada, że pompy ciepła to jedne z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie budynków. Czy rzeczywiście tak jest? Jak się okazuje, jest szereg dowodów na to, że rzeczywiście pompy ciepła są obecnie jednymi z najbardziej ekonomicznych oraz ekologicznych sposobów ogrzewania budynków. Nie jest też tajemnicą fakt, że zakup jak również montaż pompy ciepła to spory wydatek. Ile zapłacimy za pompy ciepła z montażem Śląsk? Czy rzeczywiście ta inwestycja się opłaca? Na te, jak również i na wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem, odpowiedzi znajdziecie w naszym niniejszym artykule.

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na kluczowe pytanie zawarte w tym artykule, dobrze jest wyjaśnić, w jaki sposób w ogóle działają pompy ciepła. Podstawą sprawności tych urządzeń, jest pozyskiwanie energii ze środowiska, a następnie przetwarzanie jej na ciepło, które ogrzewa wybrane budynek. Zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pompy ciepła, są te które określane są jako pompy typu powietrze-woda. Pompy te pozyskują energię z powietrza, a następnie przetwarzają ją w ciepło. Tym samym, jak nietrudno się domyślić, eksploatacja tych urządzeń generuje minimalne koszta. To jeden z kluczowych argumentów w dyskusji dotyczącej opłacalności pomp ciepła.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Wiele osób zastanawia się, z jakimi wydatkami muszą się liczyć kiedy planują zakup pompy ciepła. Prawdą jest jednak to, że nie kupujemy tylko i wyłącznie urządzenia, ale też i jego montaż. Z reguły jest bowiem tak, że w pakiecie otrzymujemy zarówno urządzenie – czyli właśnie pompę ciepła, jego instalację oraz dopasowanie parametrów w taki sposób, aby pompa sprawdziła się jak najlepiej w wybranym budynku. Całość, jeśli chodzi o koszta, zamyka się w okolicy kilku tysięcy. To dużo, zważywszy na fakt stale rosnącej inflacji oraz wysokich cen za różnego rodzaju usługi. Możemy skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań rządowych na zakup pomp ciepła. Wówczas koszta zostaną zmniejszone o około 25%. To nadal dużo, jednakże w perspektywie kilkudziesięciu lat czyli czasu, które określa się jako żywotność pomp ciepła, jest to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji.