Farby akrylowe – co trzeba wiedzieć, zanim zaczniemy nimi malować?

Jedną z bardziej popularnych oraz często wykorzystywanych w pracy artystów plastyków techniką malarską, jest malowanie farbami akrylowymi. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, jednakże do najważniejszego z nich należy zaliczyć to, do jakiego rodzaju farb zaliczają się farby akrylowe. Są to farby wodne, a co za tym idzie, sposób korzystania z nich jest zdecydowanie bardziej intuicyjny, aniżeli ma to miejsce na przykład w przypadku tempery, farb olejnych czy farb akwarelowych. Farby akrylowe nie wymagają tego, aby malować nimi na płótnie, choć zdecydowanie jest to najlepsza opcja. O czym jednak należy pamiętać kiedy planujemy zakup wysokiej jakości farb akrylowych? Sprawdźmy.

Jak malować farbami akrylowymi?

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od tego jakimi zasadami należy kierować się, kiedy wybieramy farby akrylowe do malowania. Przede wszystkim, farby akrylowe należy nakładać warstwami. Należy jednak pamiętać o tym, aby warstwy te nie były zbyt grube. Jeśli nałożymy farby akrylowe grubymi warstwami, możemy być pewni tego, że w bardzo krótkim czasie farba zacznie odpadać. Dobrze jest także zrobić tak zwaną podmalówkę, czyli położyć wybrany kolor farby akrylowej, mocno rozcieńczony z wodą, w miejsce w którym docelowo chcemy pokryć dany obszar intensywniejszym kolorem. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim w przypadku malowania na płótnie. Nie możemy także zapominać o tym, aby farbę akrylową rozcieńczać właśnie wodą a nie terpentyną czy olejem. Nie należy też używać zbyt dużo wody do malowania farbami akrylowymi, ponieważ wówczas osiągniemy efekt zbliżony do farb akwarelowych. 

Stosując się do wszystkich opisanych powyżej zasad, z pewnością nie tylko uda nam się wybrać odpowiedni zestaw farb akrylowych, ale też będziemy wiedzieli w jaki sposób się nimi posługiwać. Obrazy malowane farbami akrylowymi, szczególnie te które dodatkowo zostały zabezpieczone werniksem, prezentują się bardzo efektownie. Niezwykłą zaletą farb akrylowych jest to, że może nimi malować każdy – nie tylko profesjonalista.