W jaki sposób szukać pracy w księgowości?

Praca w księgowości stanowi coraz popularniejszy wybór wśród wszystkich osób, którym marzy się rozwój kariery w finansach. Trudno jest dziwić się tym tendencjom, biorąc pod uwagę ogólną kondycję branży – wraz z dynamicznym rozwojem wielu polskich miast i wyrastających w nim jak grzyby po deszczu przedsiębiorstw, popyt na usługi księgowych rośnie. Można by więc zaryzykować stwierdzenie, że dla podjęcia zatrudnienia w tym sektorze, wystarczą jedynie chęci i spełnienie kilku wymogów formalnych. O jakich wymaganiach mowa i na jak duże zarobki może liczyć księgowy? W jaki sposób szukać pracy w księgowości tak, żeby było to jak najefektywniejsze? Czy własne biuro rachunkowe może stanowić godną rozważenia alternatywę? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Praca w księgowości – wymagania i zarobki

Do najpowszechniejszych wymagań dla pracy w księgowości należy oczywiście wykształcenie. Pracodawcy najmilej spoglądają na wykształcenie wyższe kierunkowe (w zakresie ekonomii), ale w wielu przypadkach wystarczającym będzie wykształcenie średnie – poparte oczywiście właściwym kursem, lub techniczne kierunkowe. Nie obejdzie się również bez praktycznej wiedzy w zakresie prawa podatkowego, ustawy o rachunkowości i przepisach pokrewnych.

Niezwykle istotną jest umiejętność obsługi komputera, przede wszystkim w kontekście znajomości programów księgowych czy arkuszy kalkulacyjnych. Wielu pracodawców zwróci szczególną uwagę na kompetencje miękkie kandydata, z których najważniejszymi będą odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu, czy zdolność do logicznego rozumowania.

Zarobki księgowych są w głównej mierze uzależnione od ich pozycji w hierarchii, a zatem również od stażu zawodowego. Początkujący księgowy powinien zadowolić się pensją sięgającą 3 500 złotych brutto, przy czym starszy księgowy może zarobić nawet dwukrotność tej kwoty. Najwięcej otrzyma główny księgowy, którego pensja może sięgać nawet do astronomicznej kwoty 20 000 złotych brutto.

Warto jednak mieć jeszcze na uwadze fakt, że pensja księgowej może być uzależniona od miejsca, w którym została zatrudniona. Praca w małym, lokalnym biurze rachunkowym nie będzie aż tak opłacalna jak w przypadku dużego przedsiębiorstwa w wielkim mieście.

Gdzie najlepiej szukać pracy w księgowości?

Wśród kilku majaczących na horyzoncie sposobów umożliwiających szybkie podjęcie pracy w księgowości, wyróżnić należy trzy najlepsze – z czego tylko jeden będzie w stanie naprawdę zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Mowa oczywiście o skorzystaniu z dobrodziejstw internetu, gdzie za pośrednictwem rozmaitych portali ogłoszeniowych będziesz w stanie w ciągu jednego tylko dnia odpowiedzieć na dziesiątki kuszących Cię ofert. Przedsiębiorcy z kolei mogą w ten sposób przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, co tylko dodatkowo motywuje ich do oferowania nowych propozycji. Praca w księgowości na Gowork – to właśnie stanowi Twój klucz do zwycięstwa i rozwoju kariery!

Oczywistym jest jednak, że w niektórych przypadkach równie opłacalnym będzie osobiste udanie się do wymarzonego zakładu pracy i złożenie swojego CV osobiście na biurku przedsiębiorcy. Z tej metody korzystają przede wszystkim osoby poszukujące stażu zawodowego czy praktyk, de facto niezbędnych dla podjęcia zawodu księgowego. Co ważne, w wielu przypadkach staż kończy się przedłużeniem współpracy na podstawie stabilnej umowy, a przecież właśnie tego Ci potrzeba.

Warto rozważyć również udanie się do lokalnego urzędu pracy i przejrzenie najnowszych ogłoszeń przezeń oferowanych. Wbrew krzywdzącym stereotypom, zatrudnienie w urzędzie pracy może zdobyć nie tylko pracownik fizyczny o niskich kwalifikacjach zawodowych i nikłym doświadczeniu, ale również wysokiej klasy specjalista o wykształceniu wyższym – księgowy może stanowić idealny przykład.

Własne biuro rachunkowe – czy to się opłaca?

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, doskonałą alternatywą dla pracy na etacie może być założenie własnego biura rachunkowego. Opłacalność takiego przedsięwzięcia jest ściśle uzależniona od miejsca, w którym Twoja firma docelowo ma powstać – duże miasta rodzą sporo większą szansę na dochodowy biznes aniżeli mniejsze miejscowości.Innym z istotnych czynników jest profil działalności. Jeżeli zamierzasz postawić wyłącznie na obsługę klientów indywidualnych, to zarobisz mniej niż w przypadku obsługiwania przedsiębiorstw. Zarobki w tej branży są zasadniczo trudne do oszacowania – właściciele mniejszych biur zarabiają ok. 5 000 złotych brutto w skali miesiąca, zaś dochód tych największych może przekroczyć nawet 100 000 złotych miesięcznie.