Cyklinowanie parkietu – co warto o tym wiedzieć?

Cyklinowanie parkietu to proces, który ma na celu odnowienie starego lub uszkodzonego parkietu. Proces ten polega na usunięciu starych warstw lakieru lub wosku z powierzchni drewnianej podłogi i ponownym ułożeniu parkietu. W zakres prac, które wykonuje się w ramach cyklinowania parkietu może również wchodzić naprawa rozszczelnionych desek oraz wygładzenie i wyrównywanie całej powierzchni podłogi. Jeśli cyklinowanie jest wykonywane prawidłowo, może znacznie poprawić estetyczny wygląd i trwałość drewnianej podłogi.

Jak wykonać cyklinowanie parkietu prawidłowo?

W celu wykonania zabiegu, którym jest cyklinowanie parkietu, należy najpierw dobrze przygotować mieszankę cyklu i pasty ściernej dla danego rodzaju parkietu. Następnie, należy uważnie umyć powierzchnię, usunąć stare warstwy farby lub lakieru i starannie wypełnić ubytki przy użyciu do tego celu odpowiednich materiałów. 

Kolejnym krokiem będzie cyklowanie – na skośne krzywe przy użyciu maszyny cyklu o zrównoważonej głowicy cyklowej. Konieczne jest także polerowanie posypaną piaskiem warstw cyklometru oraz polerka do tworzenia poziomych szlaków między deskami na całej powierzchni podłogi. 

Koniec cyklinowania parkietu – o czym nie można zapomnieć?

Na samym końcu trzeba dopełnić całość procedury cyklinowania odpowiednią impregnacją drewna. Ma to na celu przede wszystkim zabezpieczenie go przed wilgocią, pleśnią czy najróżniejszymi insektami, które stanowią olbrzymie zagrożenie dla drewnianych podłóg – szczególnie, kiedy mówimy o zabytkowych lub bardzo starych budynkach. 

Uzupełniająca gleba impregnacyjna musi być dobrana odpowiednio do typu parkietu i musí być naniesiona równomiernie zgodnie z instrukcjami producenta preparatu impregnacyjnego. Po wykonaniu wszystkich tych czynności, można już cieszyć się pięknym i estetycznie wyglądającym parkietem. Nie można jednak zapomnieć o tym, że aby taki efekt utrzymał się przez wiele lat, należy używać regularnie odpowiednich środków przeznaczonych do czyszczenia podłóg drewnianych.