Wódka kraftowa – wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Wódka kraftowa

O wódce kraftowej słyszał z pewnością każdy z was. Tajemnicą jest jednak to, w jaki sposób powstaje konkretny rodzaj tego  trunku. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wódki kraftowe najczęściej produkowane są w małych, lokalnych zakładach. Ich ilość jest mocno ograniczona i dlatego trafiają tylko i wyłącznie do wybranych sklepów. Nie ma co się oszukiwać – wysokiej jakości wódki kraftowej nie kupimy w pierwszym lepszym supermarkecie. Co jednak jeszcze trzeba wiedzieć na jej temat? Jak powstaje tego rodzaju alkohol i na co przy jego produkcji zwraca się największą uwagę? Sprawdźmy. 

Z czego produkowana jest wódka?

Wódka kraftowa może być produkowana z dwóch rodzajów surowców. Pierwszym z nich, są oczywiście ziemniaki. Muszą one jednak pochodzić z wysokiej jakości upraw od sprawdzonych dostawców. To z pewnością wiąże się z ich ceną, która przekłada się również na cenę alkoholu kraftowego. Producenci tego rodzaju trunków, mają swoich, sprawdzonych dostawców, od których regularnie kupują surowce. Z reguły są to lokalni rolnicy, którzy bardzo dbają o jakość oraz ekologię swoich upraw. Dzięki temu ziemniaki, które wykorzystywane są do produkcji wódki kraftowej, znacząco wpływają na jej smak. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o wódkę kraftową produkowaną ze zbóż. Tutaj również nie ma mowy o pozyskiwaniu ich z dużych, wręcz przemysłowych gospodarstw rolniczych. Producenci wódki kraftowej doskonale wiedzą, jak chociażby minimalna różnica w uprawie surowców może wpłynąć na finalny smak ich produktu.

Ziemniaki i zboża – czym różni się wódka z nich produkowana?

Wiemy już, że wódka kraftowa produkowana jest z dwóch rodzajów surowców. Czym jednak różni się ta, do której produkcji wykorzystano ziemniaki od tej, która została stworzona ze zbóż? Zasadnicza różnica jest oczywiście w smaku. Prawdziwi koneserzy z pewnością ją dostrzegą. Można też śmiało powiedzieć, że różnią się one także ceną.  Ciężko jest jednak stwierdzić, czy zawsze jest tak, że wódka produkowana z ziemniaków jest odrobinę tańsza od tej, która produkowana jest ze zbóż. Z pewnością jednak kraftowa wódka produkowana z wysokiej jakości ziemniaków, jest produktem, którego na półkach sklepowych znajdziemy znacznie więcej.