Co to jest silikon przeciwpożarowy?

silikon przeciwpożarowy

Silikon przeciwpożarowy to specjalistyczna forma silikonu, która została opracowana w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się ognia i zadymienia w budynkach w razie pożaru. Jest to materiał, który wytwarza szczelny i ognioodporny uszczelniacz, który może być stosowany w różnych zastosowaniach, takich jak zabezpieczanie przeciwpożarowe przejść kablowych, rur czy innych otworów w ścianach, sufitach lub podłogach. Co jednak jeszcze warto wiedzieć na temat silikonu przeciwpożarowego? Kiedy bezwzględnie musi być on zastosowany? Sprawdźmy!

Jak wybrać odpowiedni silikon przeciwpożarowy?

Wybór odpowiedniego silikonu przeciwpożarowego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj aplikacji, rodzaj podłoża, warunki pracy, wymagania norm bezpieczeństwa i wiele innych. Właśnie z tego względu, warto wiedzieć, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, kiedy chcemy wybrać odpowiedni silikon przeciwpożarowy. Normy bezpieczeństwa, to zdecydowanie najważniejszy aspekt. Należy upewnić się, że wybrany silikon przeciwpożarowy posiada odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające zgodność z normami bezpieczeństwa ogniowego. Ponadto, niezbędne jest określenie warunków pracy – wybierajmy taki silikon, który jest odporny na warunki pracy, takie jak temperatura, wilgotność i działanie czynników chemicznych. Warto także zwrócić uwagę na czas schnięcia wybranego produktu.  Jeśli jednak nadal nie jesteśmy przekonani co do konkretnego produktu, warto jego wybór skonsultować ze specjalistami w tym zakresie. Z pewnością doradzą oni najlepszy dla naszych potrzeb silikon przeciwpożarowy. 

Zalety stosowania silikonu przeciwpożarowego – jakie są najważniejsze z nich?

Stosowanie silikonu przeciwpożarowego ma wiele zalet, wskażemy jednak te najważniejsze z nich. Zdecydowanie najważniejszą zaletą jest oczywiście ochrona przed rozprzestrzenianiem się ognia. Silikon przeciwpożarowy zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia poprzez tworzenie niepalnej, izolującej powłoki na powierzchni, co minimalizuje ryzyko pożaru. Ponadto, silikon przeciwpożarowy jest wodoodporny a także wykazuje dużą odporność na inne czynniki atmosferyczne. Trzeba też zaznaczyć, że produkt, którym jest silikon przeciwpożarowy wykazuje bardzo dużą elastyczność, co zdecydowanie ułatwia jego aplikację. Nie ma zatem niczego dziwnego, że w miejscach, w których zapewnienie bezpieczeństwa jest jedną z najbardziej kluczowych kwestii używa się właśnie silikonu przeciwpożarowego.